Mene Etusivulle
17.12.2025

UUTINEN

Mannerheimintielle avautui uusi ABC-latausasema – tulossa myös S-kauppojen noutopiste

HOK-Elanto on avannut Helsingin kantakaupunkiin osoitteeseen Mannerheimintie 78 uuden ABC-latausaseman. Lähiaikoina aseman läheisyyteen avautuu myös S-kauppojen noutopiste.
Uudelta Mannerheimintien ABC-latausasemalta löytyy kuusi CCS-suurteholatauspistettä.  Aseman pistokekohtainen maksimiteho on jopa 400 kW, ja aseman kokonaisteho on 1200 kW, joka on jaettu kolmelle latauslaitteelle. Yhden laitteen teho jakautuu kahden pistokkeen kesken. Auton lataus onnistuu kätevästi ABC-mobiililla tai latauslaitteen yhteydessä olevalla maksupäätteellä (kortti tai lähimaksu), ja lataukset kerryttävät myös Bonusta. Samasta paikasta ABC-latausaseman yhteydestä löytyy pian myös S-kauppojen noutopiste.   Noutopisteeseen saa tilattua tuotteet Prisman laajasta valikoimasta, ja verkosta tilatut ruokaostokset on helppo noutaa mukaan ulkolokerikosta. Nouto on mahdollista maanantaista lauantaihin. Uusi Mannerheimintien latausasema- ja noutopistekokonaisuus tarjoavat asiakkaille entistä sujuvamman arjen: auton voi ladata nopeasti ja samalla napata valmiiksi tilatut ruokaostokset mukaan.    ABC-lataus Mannerheimintie
  • Osoite: Mannerheimintie 78, 00250 Helsinki
  • Latauspisteet: 6 kpl suurteholatauspisteitä (CCS)
  • Teho: Pistokekohtainen maksimiteho jopa 400 kW. Asemalla kokonaisteho on 1200 kW, joka on jaettu kolmelle latauslaitteelle. Yhden laitteen teho jakautuu kahden pistokkeen kesken.
  • Maksaminen ja edut: Maksu onnistuu ABC-mobiililla tai latauslaitteen maksupäätteellä (kortti- tai lähimaksu). Lataus kerryttää Bonusta.
  S-kauppojen noutopiste

KATEGORIAT

  • Uutiset