Belgen sydän on aina ollut sen henkilökunta ja hyvä palvelu. Myös Belgen omaleimainen tunnelma: huomaavaisuus, belgialainen makumaailma ja vahva olutkulttuuri ovat osa ravintolakokemusta, josta asiakkaat ovat nauttineet jo yli kaksikymmentä vuotta – kaikki tämä säilyy ja siirtyy Belgen mukana uuteen osoitteeseen. - Belge on asiakkaillemme paikka, jossa voi rentoutua ja nauttia lämminhenkisestä tunnelmasta – paikkaan tullaan kauempaakin, kertoo HOK-Elannon ravintoloiden johtaja Satu Rytkönen. Uudessa sijainnissa Belge tarjoaa asiakkaille entistä monipuolisemman ja elämyksellisemmän ravintolakokemuksen. Koko ravintola muodostaa yhtenäisen ja viihtyisän tilan, jossa herkullisesta ruoasta voi nauttia ravintolan kaikissa osissa – myös yläkerrassa, jossa on Belgen kirjastobaarin tuttu tunnelma. Belge tulee palvelemaan edelleen myös lounasasiakkaita, ja tuttu rentous sekä helppo saavutettavuus säilyvät osana ravintolan henkeä. Belge tarjoilee niin ruokaisia annoksia kuin kevyempää syötävää pikkunälkään. Juomalista on laaja ja valikoimasta löytyy runsaasti myös alkoholittomia vaihtoehtoja.
Muuton myötä Belge tulee saamaan merkittävästi suuremman, noin 100-paikkaisen terassin, joten ravintola tulee näkymään myös entistä paremmin Helsingin ydinkeskustan katukuvassa. Nykyinen kalusto ja astiat hyödynnetään mahdollisuuksien mukaan, jotta ne saavat uuden elämän osana uudistunutta Belgeä. Vanhaa kierrätetään ja yhdistetään uuteen, jolloin ravintolan tuttu tunnelma säilyy, mutta saa samalla raikkaan, modernin ilmeen. Uudistuneen Belgen sisustuksen on suunnitellut ProMakers Belge palvelee tuttuun tapaan Kluuvissa aina tammikuun loppuun asti. Muuton ajaksi ovet suljetaan vain lyhyeksi ajaksi.
Simpukoistaan tunnettu klassikko Kluuvikatu 5:ssä vuonna 2002 ovensa avanneen Belgen erikoisuuksiin kuuluvat simpukat eri liemivaihtoehdoilla, belgialaiset vohvelit ja Belgen perunat. Juomalistalta löytyy kattava valikoima belgialaisia oluita, laadukkaita viinejä, herkullisia cocktaileja sekä alkoholittomia juomia. - Belgessä nautitaan jatkossakin erikoisviikkojen antimista. Huippusuositut simpukkaviikot houkuttelevat syksyisin herkuttelemaan meren antimia – näin tulee olemaan myös Belgen uusissa tiloissa Keskuskadulla, Rytkönen kertoo.